The Official Site of
South Milwaukee Cross Country
 
Welcome friends, family, and supporters of South Milwaukee Boys & Girls Cross Country. 

The Rockets participated in the Woodland Conference Championships on Friday, October 17.  The boys finished 3rd out of 11 teams and the girls were 4th out of 10 teams. 

The boy's team scores were the closest in many years.  Pewaukee - 61, Shorewood - 64, SM - 65.  We were able to get 4 runners into the top 10, but the gap between our 4th runner and our 5th runner was too big to win the championship.  It was a very exciting race and the boys almost pulled it off.  Jordan Janusiak's time of 16:36 is the 8th best 5K time in school history.  
                             
The girls finished in 4th place behind Shorewood, Pewaukee, & New Berlin West.  Maddie Wood and Becca Heller finished in the top ten to lead the team.   Injuries kept the team from placing higher.   

The JV teams will close out the season by participating in the 23rd Annual South Milwaukee JV Invitational to be held on Thursday, October 23.  Girls race at 4:00 and Boys race at 4:45.  21 schools will be racing.

The Varsity Squads will participate in the W.I.A.A. Sectional Championships on Saturday, October 25 at Mitchell Park in Brookfield. 12 teams will be racing to finish in the top 2 spots to qualify for the State Meet.
  Also qualifying for the State Meet will be the top 5 individuals who on not on a qualifying team.

We feel the boys team has a very good chance of making it to State.  It will be a very close race between SM, Marquette, West Allis Hale, Brookfield East, & Brookfield Central.

Because of injuries, the girls team is a long shot to make it to State. We do think that our top two runners have a very good chance of being individual qualifiers.  Again, the races will be very close.  

   



    


 
 
 

  2014 BOYS & GIRLS CROSS COUNTRY SCHEDULE

MON

AUG

18

First Practice

9:00

High School

SAT 

AUG

23

Time Trial/Alumni Run

9:30

RESULTS

SAT

AUG

30

Kenosha Tremper Invite

9:00

RESULTS:   BOYS   GIRLS

SAT

SEP

 6

Waukesha South Invite

9:45

RESULTS:   BOYS   GIRLS

SAT

SEP 

 13

ROCKET INVITE 

9:30


RESULTS:   
BOYS   GIRLS  

 

SAT

SEP 

20

Racine St. Catherine's Invite

8:45

RESULTS:    BOYS    GIRLS

SAT 

SEP 

27

Janesville Midwest Invite

9:15 

RESULTS:    BOYS    GIRLS 

SAT 

OCT 

4

Cudahy Purgold Invite

9:00 

RESULTS:    BOYS    GIRLS 
 

THU 

OCT 

 9

Westosha Invite

4:00 

RESULTS:    BOYS    GIRLS

FRI 

OCT 

17

WOODLAND CONFERENCE

3:00

RESULTS:  BOYS    GIRLS

THU

OCT 

23

ROCKET JV INVITE 

4:00 


RESULTS:   
BOYS   GIRLS 

SAT 

OCT 

25

WIAA SECTIONAL

TBA 

ROCKETS:  BOYS    GIRLS

SAT 

NOV 

1

WIAA STATE MEET 

11:00 

WI RAPIDS 

GRANT PARK COURSE RECORDS

 Course

15:21

Todd Weinke(WF Bay)

1982

 

14:00

Audrey Janik
Wisconsin Lutheran

2014

Freshmen

16:49

Jordan Janusiak

2014

 

22:23

Alex Krane

2014

Sophomore

16:19

Stan Schell

1991

 

19:16

Maddie Wood

2014

Junior

16:04

Joe Wawrzyniak

2002

 

21:13

Becca Heller

2014

Senior

15:59

Craig Bunk

1987

 

22:01

Samantha Meszaros

2014

Website Builder